JPK obowiązkowy także dla samorządów!

Kreator JPK – pojawiła się aktualizacja 1.03!
27-06-2016
MF: Specyfikacja interfejsów usług JPK – wersja 1.6
05-07-2016

JPK obowiązkowy także dla samorządów!

 
Ministerstwo Finansów ostatecznie wyjaśniło wątpliwości dotyczące wdrażania Jednolitego Pliku Kontrolnego w jednostkach samorządu terytorialnego. Jak wynika z treści publikacji, będą one musiały dostosować się do nowych przepisów podatkowych według zasad wyznaczonych dla przedsiębiorców. Oznacza to, że choć spora część jednostek objęta zostanie dłuższym okresem przejściowym, pozostałe będą musiały się bardzo pospieszyć z wdrażaniem zmian.

Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętymi w zeszłym roku przez Sejm zmianami w systemie ordynacji podatkowej, na wszystkich przedsiębiorców nałożony zostanie obowiązek przekazywania danych z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w formie elektronicznej. Na dostosowanie swoich systemów informatycznych do generowania JPK najmniej czasu otrzymali duzi przedsiębiorcy – ich zmiany obejmą już jutro! W bardziej komfortowej sytuacji znajdują się średni i mali przedsiębiorcy, którzy swój pierwszy Jednolity Plik Kontrolny będą musieli wygenerować odpowiednio w 2017 i 2018 roku.

Odwołując się ponownie do wspomnianej interpretacji resortu finansów należy przyjąć, że podmioty prowadzące księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych, które spełniają kryteria określone dla dużych przedsiębiorców, powinny być gotowe do przekazania plików XML, zgodnych ze standardem Ministerstwa Finansów, już 1 lipca 2016 roku.


Źródło:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/955063,jednolity-plik-kontrolny-takze-w-samorzadach.html