JPK ma zapewnić dodatkowe 15 mld zł w budżecie!

Komunikat SAP i SI-Consulting w sprawie rozwoju narzędzi SAF-T
08-07-2016
Kreator JPK – aktualizacja 1.04 już dostępna!
25-07-2016

JPK ma zapewnić dodatkowe 15 mld zł w budżecie!

 
Resort finansów oszacował, że uszczelnienie systemu podatkowego zapewni w budżecie dodatkowe 15 mld zł w skali roku. Wobec tych założeń nie jest dziwnym pośpiech we wdrożeniu zmian. Od 1 lipca obowiązek generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego został już nałożony na dużych przedsiębiorców. W kolejce czekają mali i średni przedsiębiorcy, którzy wersję elektroniczną dokumentów będą musieli udostępniać od 1 stycznia 2017 roku, oraz mikroprzedsiębiorcy – takowi mają czas na przystosowanie się do nowych przepisów aż do stycznia 2018 roku.
 
 
11 lipca ukazała się nowa publikacja na łamach „Rzeczpospolitej”, która nadchodzące zmiany nazywa wręcz rewolucją w raportowaniu. Autorka artykułu wykazuje jednak nie tylko wyżej wspomniane korzyści dla Skarbu Państwa, które wynikają z uszczelnienia systemu podatkowego, ale również opisuje problemy przed jakimi już wkrótce staną mali i średni przedsiębiorcy. Wszak z dotychczasowych 40 pól deklaracja VAT ma się rozrosnąć do aż 361 obowiązkowych i dalszych 190 opcjonalnych! Oznacza to, że małe i średnie firmy staną nie tylko przed wyzwaniem informatycznym, ale również księgowym. Chociaż w tym konkretnym przypadku z pomocą przychodzi program Analizator JPK, który zapewnia możliwość automatycznego przygotowania deklaracji VAT na podstawie Jednolitego pliku kontrolnego – wersję demonstracyjną można zamówić tutaj.

Pełną wersję artykułu „Rewolucja w raportowaniu” (Katarzyna Kucharczyk, „Rzeczpospolita”, wydanie z dn 11.07.2016) można natomiast przeczytać pod tym linkiem:
http://www.olesinski.com/wp-content/uploads/2016/07/Rzeczpospolita_Rewolucja-w-raportowaniu.pdf