Kreator JPK – odpowiadamy na Wasze pytania

JPK – eksperci radzą jak uniknąć przykrych niespodzianek
31-05-2016
Kreator JPK – kolejna firma gotowa na Jednolity Plik Kontrolny!
09-06-2016

Kreator JPK – odpowiadamy na Wasze pytania

 
Nasze FAQ wzbogaciło się o kolejne odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Dowiadujemy się z nich m.in. ile czasu jest potrzebne do wygenerowania plików XML zgodnych ze standardem JPK oraz jak proces ten wpłynie na pracę systemu. Poniżej prezentujemy 2 z nich, natomiast wszystkie są dostępne tutaj: http://vademecum-jpk.pl/faq-jpk/
 
 
1Ile czasu zajmuje wygenerowanie/przetworzenie określonej paczki danych?
Wygenerowanie pliku XML na podstawie danych zapamiętanych w tabelach pośrednich nie jest operacja czasochłonną. Bardziej obciążająca dla systemu jest ekstrakcja danych. Oczywiście szybkość generowania zależy bezpośrednio od konfiguracji sprzętowej, a co za tym idzie wydajności systemu. Przykładowo, dla paczki 1 mln faktur ze średnią liczbą 10 pozycji na fakturze, należy spodziewać się czasu ekstrakcji danych w przedziale od 1,5 do 3 godzin oraz okresu generowania nieskompresowanego pliku XML w przedziale 1-2 h.
2Niektórzy rekomendują JPK na HANA, tłumacząc to dużym obciążeniem systemu – czy Kreator JPK działa „szybko”?
Ekstraktory Kreatora JPK są zoptymalizowane pod względem odczytu danych z tabel baz danych systemu ERP i ich przetwarzania. Samo generowanie plików XML jest realizowane na podstawie danych zapamiętanych w tabelach pośrednich. Poza agregacjami Kreator JPK nie wykonuje w tym momencie operacji mocno obciążających system. Zastosowanie bazy danych HANA nie spowoduje zatem istotnego wzrostu wydajności rozwiązania. Podobnie jak nie poprawi wydajności replikacja danych do chmury i wykorzystanie aplikacji napisanej pod SAP HANA Platform. Taka operacja tylko wydłuży czas przetwarzania, ponieważ najpierw dane muszą być wyekstrahowane, a następnie przeniesione do chmury. Ponadto wielu Klientów może mieć wątpliwości czy bezpieczne jest umieszczanie danych wrażliwych (w szczególności finansowych) w chmurze.