SAP i SI-Consulting pomogą przedsiębiorcom przy rozliczeniach z Ministerstwem Finansów

Kreator JPK – wersja 1.02 już dostępna
13-06-2016
Kreator JPK – film prezentujący działanie programu
15-06-2016

SAP i SI-Consulting pomogą przedsiębiorcom przy rozliczeniach z Ministerstwem Finansów

 
SAP - jeden z liderów światowego rynku technologicznego, w kooperacji ze swoim Złotym Partnerem, firmą SI–Consulting, finalizuje prace nad kompleksowym rozwiązaniem dla wsparcia procesów e-kontroli, które pozwoli polskim przedsiębiorcom sprostać wymogom nałożonym przez Ministerstwo Finansów. Mowa o obowiązku udostępniania organom podatkowym informacji w spójnej formie, tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Produkt z pełną funkcjonalnością będzie dostępny na rynku na przełomie lipca i sierpnia 2016 r.

Rozwój narzędzi SAF-T to reakcja na zmiany w polskim prawie. Zgodnie z modyfikacją ustawy o ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw, przedsiębiorstwa będą musiały na żądanie przekazywać organom podatkowym wyciągi z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w postaci JPK - Jednolitego Pliku Kontrolnego. Duże firmy objęte zostaną regulacjami już 1 lipca 2016 r, natomiast małe i średnie przedsiębiorstwa - od 1 lipca 2018 roku. Niestety, na dostosowanie systemów informatycznych ustawodawca przewidział bardzo mało czasu.
 
 
Wymagane przez organy podatkowe dane w wielu przypadkach wykraczają poza informacje ewidencjonowane w systemach księgowych czy ERP. Skala potencjalnych zmian koniecznych do wprowadzenia przez przedsiębiorstwa w tak krótkim czasie może być sporym wyzwaniem. Dla zapewnienia klientom używającym SAP jak najszybszego dostępu do pełnej funkcjonalności rozwiązania SAF-T, zdecydowaliśmy się na bliską współpracę z SAP Polska.

– mówi Paweł Rytelewski, Prezes Zarządu SI-Consulting.

 
 
Po ogłoszeniu przez Ministerstwo Finansów nowych wymogów 9 marca 2016, firma SAP podjęła decyzję o przygotowaniu w ramach opłaty serwisowej, podstawowego rozwiązania: Starter Solution for SAF-T Poland. Zostało ono udostępnione Klientom już pod koniec maja 2016. Wspomniane rozwiązanie obejmowało jednak tylko część funkcjonalności, niezbędnych do wygenerowania JPK – tzw. ekstraktorów danych. Równolegle, firma SAP we współpracy z SI-Consulting, kontynuowała prace nad stworzeniem całościowego rozwiązania, adresującego również zagadnienia, takie jak: ekstrakcja danych brakujących w SAP Starter Solution, generowanie plików w formacie xml oraz implementacja dodatkowych funkcji m.in. dzielenie plików, weryfikacja poprawności danych czy umieszczenia podpisu. Nowy produkt będzie oferowany w ramach licencji RCS (Repeatable Custom Solution) wraz z pełną usługą wsparcia serwisowego.
 
 
Zależy nam na tym, aby ten skomplikowany w swojej naturze problem był dla naszych Klientów możliwy do zaadresowania kompleksowo. Ze względu na złożoność zagadnienia w kontekście technicznym (bezpieczeństwo, dostosowanie do wcześniejszych i przyszłych wersji oprogramowania SAP i baz danych), finalny produkt zostanie udostępniony na przełomie lipca i sierpnia 2016 r. Co więcej, usilnie pracujemy z SI-Consulting nad tym, aby przyśpieszyć ten termin, korzystając z ich wiedzy i doświadczenia w temacie JPK. Będziemy również informować naszych Klientów o postępie prac oraz dostępności wersji Ramp-Up w celu umożliwienia prowadzenia prac wdrożeniowo - instalacyjnych. W ciągu najbliższych 2 tygodni podamy bardziej szczegółowy harmonogram prac, wraz z cennikiem rozwiązania oraz wzorem umowy licencyjnej na produkt.

– komentuje Marek Głazowski, COO & Key Accounts Leader, SAP Polska.